Vilniaus krašto švietimo muziejus – Vilniaus krašto etnografinio muziejaus filialas, įsikūręs buvusios Ažulaukės mokyklos pastate, kurios istorija siekia 1908 m. 2013 m. pastatas buvo perduotas Vilniaus krašto etnografiniam muziejui.
Muziejaus lankytojai turi progą prisiminti unikalias akimirkas iš mokyklinio gyvenimo, pasidalinti juokingomis istorijomis, pasinerti į mokyklinius prisiminimus, į nerūpestingą vaikystės ir jaunystės pasaulį. Jauniems muziejaus lankytojams bus smagu pasėdėti sename mokykliniame suole, išbandyti skaičiuotuvus, atlikti matematines užduotis, pasižiūrėti filmą rodomą XX amžiaus antroje pusėje pagaminto projektoriaus pagalba ir sudalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose.
Muziejuje veikia keletas ekspozicijų: fizikos, chemijos, biologijos, anatomijos ir kt. kabinetų mokymo priemonių ir įrangos ekspozicijos, Vilniaus miesto Joachimo Lelevelio gimnazijos istorijos tyrinėtojo Jano Pakalnio archyvo ekspozicija, etnografinis kampelis.
Muziejuje vyksta susitikimai, konferencijos ir edukaciniai užsiėmimai, eksponuojamos parodos. Yra biblioteka, kuri talpina virš 5000 knygų bei periodinių leidinių. Taip pat muziejus turi skaitmeninimo dirbtuvę, skirtą darbams su eksponatais. Muziejaus darbuotojai vykdo mokslinį tiriamąjį darbą.
Viena svarbiausių muziejaus veiklos sričių – Vilniaus krašto švietimo istorijos tyrimas ir jos palikimo išsaugojimas.
Periodiškai, keičiantis politinėms santvarkoms, Vilniaus krašte vyko mokymo įstaigų tinklo pertvarka, daugelis mokyklų, turinčių turtingą istoriją ir tradicijas, buvo uždarytos, jų vietoje atsirado naujos mokyklos, pasikeitė mokytojų kartos. Vilniaus krašto švietimo muziejaus užduotis yra kaupti, saugoti ir pristatyti lankytojams eksponatus, dokumentus, kolekcijas, fotografijas, kitus daiktus atspindinčius Vilniaus krašto švietimo raidą ir istoriją.